
Upalu slijepog crijeva teško je prepoznati na temelju simptoma, no ključno je odmah reagirati. Upala slijepog crijeva obično se dijagnosticira kod djece u dobi od 5 do 10 godina, no može se pojaviti i kod mlađih osoba.
Mladić (7) iz Leskovca preminuo je na putu za Klinički centar u Nišu, a obdukcijom je utvrđeno da je uzrok smrti upala srčanog mišića. No, prvo se zabrinulo oko dječakove upale slijepog crijeva, a potom i sepse, zbog simptoma koje je pokazivao prije smrti – mučnina, bolovi u trbuhu, temperatura i proljev. Unatoč tome što je upalu slijepog crijeva teško prepoznati po simptomima, dječja kirurginja Marija Lukač objašnjava kako je najvažnije reagirati odmah jer komplikacije mogu nastati brzo, ali rezultat može biti i koban.
Kako kaže dr. Lukač pojašnjava da upala slijepog crijeva u pravilu nastaje zbog punog kovčega u slučaju crijevnog dodatka. “Crijeva su prepuna bakterija.” Te bakterije su nam korisne, olakšavaju razgradnju hrane i njenu pripremu za crijeva. Najčešće bakterije koje se nalaze u slijepom crijevu su Escherichia coli, a to je i najčešći uzročnik upale slijepog crijeva, objašnjava liječnica.
Simptomi su često uzrokovani želučanim virusom, upaljenim grlom ili jajima.
Upala slijepog crijeva se smatra jednom od najčešćih akutnih bolesti koje se liječe kod djece kao posljedica abdominalnih problema, također se smatra kompleksnom bolešću jer su simptomi slični onima kod virusnog hepatitisa kod djece.
“Upala slijepog crijeva može poslužiti kao preteča nekoliko bolesti, uključujući upale slijepog crijeva, upale limfnih čvorova, bolesti jajnika, infekcije mokraćnog sustava, bolesti bubrega i žučnih kamenaca. Kao dječak iz Leskovca, svi smo pretpostavili da se vjerojatno radi o upali slijepog crijeva, s obzirom na tegobe, visoku temperaturu, bolove u trbuhu i proljev. U konačnici, ne možete biti sigurni ni u što.” Upala srčanog mišića nije tako česta kao što bi se odmah pomislilo, kaže dr. Lukacs. Ultrazvuk je ponekad neučinkovit: Unatoč tome što se ultrazvukom može prepoznati što se događa u abdomenu, doktorica tvrdi da nije svemoguća.
“Ultrazvuk je koristan za kirurga, ali može nedostajati u opisivanju ispravnog postupka. Kao takav, može krivo protumačiti promatrača. Na primjer, ako se radi o privjesku, ako je privjesak oštećen, nećete imati ono što smo očekivali, pun je, širi se i imamo neke dimenzije jer će iskustvo biti u suprotnosti s iskustvom Utice. Međutim, to se također događa kada pacijent ima sve od pridruženih simptoma upale, zapravo, to je mezenterični limfadenitis.
To je upala limfne žlijezde koja je potaknuta prethodnom bakterijskom ili virusnom infekcijom, ovo stanje uzrokuje povećanje veličine limfnih žlijezda u abdomenu i bol koja podsjeća na simptome upale slijepog crijeva. Greškom smo ga otvorili i nije slijepo crijevo, nego se vide uvećane limfne žlijezde. Mnogi čimbenici utječu na odluku, a najveća dilema svakog dječjeg kirurga je slijepo crijevo, kaže liječnik. Napominje da je bol povezana s upalom slijepog crijeva obično uzrokovana već postojećim bolnim stanjem, sugerira da se djeca koja imaju bolove u trbuhu trebaju odmah obratiti pedijatru.
Ako dijete ima bolove u trbuhu, prva početna bol vjerojatno neće biti jaka, temperatura također vjerojatno neće biti visoka, dijete će se žaliti na blagu bol, ali ne dovoljno jaku da opravda povećanje temperature. Tek nakon što je proces uznapredovao, kada se upala preseli u trbušnu regiju, doći će do razvoja temperature, a zatim će se bol locirati očekivano i tada se već može govoriti o upalnom procesu. Savjet roditeljima je da se u vezi s bolovima u trbuhu prvo obrate pedijatru. To je netko tko će promatrati druge jedinke, tako da će iskusni pedijatar znati što učiniti.