
- Živko Matijević, ravnatelj Uprave za veterinarstvo Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodnoga gospodarstva, istaknuo je nužnost brze pripreme i reakcije države zbog blizine prijavljenih slučajeva slinavke i šapa. U polju koje se nalazi u zapadnoj Mađarskoj, samo kilometrima od austrijske granice, tjelesne tekućine izbijaju iz zemlje. Nedavno je više od 3000 goveda oboljelih od slinavke i šapa pokopano u ovoj regiji. U nedjelju su se na društvenim mrežama pojavili video snimci koji prikazuju ovaj događaj i brzo su ih podijelile tisuće korisnika.
Djecu obuzima strah. Među njima je bio i Laszlo Newl, nastanjen nekoliko stotina metara od stočnog groblja. On je za Euronews Srbija javio da se nekoliko dana ranije tom okolinom širio užasan smrad.”Preplavljuje nas strah, osjećaj koji doživljavaju i djeca. Sva naša financijska imovina vezana je uz ovu rezidenciju, koja je u vlasništvu mojih roditelja i služi kao dom mog djetinjstva. Želja nam je bila otići iz grada i preseliti se u mirno i spokojno okruženje. Međutim, čini se da će ostanak ovdje biti potpuno neizvediv”, izjavio je Laszlo, član zajednice u novoosnovanoj državi.
Gradonačelnik je o ovom pitanju razgovarao s nadležnim vlastima i izražava optimizam da je sadašnja situacija samo privremena. Laszlo Soke, gradonačelnik Hegeshaloma, primijetio je: “Uvjeren sam da je posao ovdje još nedovršen. Snimka snimljena tijekom procesa pokazuje da uzemljenje nije u potpunosti dovršeno.”Pojava slinavke i šapa u blizini Mađarske dala nam je jasnu direktivu da osiguramo odgovarajući odgovor ako se takav događaj pojavi unutar naših granica”, istaknuo je gostujući na Euronews Srbija. Nadalje je pojasnio da je upravo zbog toga osnovan Nacionalni krizni stožer koji pažljivo prati zbivanja vezana uz pojavu slinavke i šapa.Na upit obuhvaća li to početno stanje pripravnosti barijere koje podsjećaju na one iz 1996. godine za Sjevernu Makedoniju, Matijević odgovara:
“Iako ne čine primarnu skupinu, njihovo uključivanje u ovaj dijalog je opravdano jer tvrdimo da od ekscesa ne boli glava. Stoga je neophodno preusmjeriti pažnju i pojačati budnost svih uključenih strana. U tom smislu, nužno je da svaki segment našeg društva ispunjava svoje obveze i postupke. Rješavanje ovog problema ne mogu samostalno postići ni veterinari ni ministarstvo; nego se naš segment mora marljivo truditi da se na odgovarajući način pozabavi ovom situacijom”, rekao je predstavnik u intervjuu za Euronews Srbija.
Mjehurići se mogu pojaviti u usnoj šupljini, zahvaćajući područja poput jezika, a mogu se razviti i na stopalima, često praćeni bolom u grlu. Virus uzročnik slinavke i šapa sposoban je dulje vrijeme preživjeti u više oblika svježeg, djelomično kuhanog, sušenog i dimljenog mesa, kao iu mliječnim proizvodima koji nisu dovoljno pasterizirani.
Brzi prijenos bolesti događa se izravnim kontaktom među životinjama. Prema podacima Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodnog gospodarstva, slinavka i šap spada među najopasnije virusne infekcije koje pogađaju domaće i divlje papkare, poput goveda, svinja, ovaca i koza.